CITROEN DISPATCH 1.5 BlueHDi 1200 ENTERPRISE XL LWB PANEL VAN - EURO 6 - Air Con - 1 Previous Owner - Apple Car Play & Android Auto - Cruise Control - Twin Sliding Doors - DAB Radio - Auto Stop/Start - Heated Wing Mirrors - Parking Sensors - 2 Working Lights In Load Area - Bluetooth Connectivity - 6 Speed - 3 Seats - Electric Windows & Mirrors - USB Port - 2 Remote Keys - 2.74m Load Length
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 11.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Citroen |
|---|---|
| Model | Dispatch |
| Model Variant | 1.5 BlueHDi 1200 Enterprise XL LWB PANEL VAN - EURO 6 |
| Mileage | 55359 |
| Year | 2021 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Panel Van |
| Doors | 6 |
| Colour | White |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 5309 mm |
| Height | 1895 mm |
| Width | 2204 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Front Wheel Drive |
| BHP | 99 |
| Torque | 199.1 |
| Engine Size | 1.5 cc |
| Acceleration | 15.4 |
| Top Speed | 90 mph |
| Gross Vehicle Weight | 2830 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 1770 kg |
| Payload Weight | 1060 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |