FORD TRANSIT 2.0 350 ECOBLUE LEADER L4 XLWB DROPSIDE - WHITE
Euro 6 - Twin Rear Wheel - 4.14m Load Length - 57k Miles - DAB Radio - Aluminium Sides - Beacon - Auto Stop/Start - 6 Tie Down Points - Bluetooth Connectivity - ECO Mode - 6 Speed - 3 Seats - USB Port - 12v Charging Port
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Ford |
|---|---|
| Model | Transit |
| Model Variant | 2.0 350 EcoBlue Leader L4 XLWB DROPSIDE TAIL LIFT - WHITE |
| Mileage | 57488 |
| Year | 2022 |
| Number of Owners | 2 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Dropside Taillift |
| Doors | 2 |
| Colour | Frozen White (Solid Colour) |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 6022 mm |
| Height | 2176 mm |
| Width | 2052 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Rear Wheel Drive |
| BHP | 128 |
| Torque | 283.9 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | - |
| Payload Weight | 1683 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |
Vehicle Enquiry