FORD TRANSIT 350 2.0 ECO9BLUE LEADER MWB TIPPER - WHITE
FULL SERVICE HISTORY - TWIN REAR WHEEL
1 Previous Owner - Euro 6 50k Miles - 3.2m Load Length - Auto Stop/Start - DAB Radio - Tow Bar & Electrics - Beacon - Bluetooth Connectvity - ECO Mode - Electric Widnows - Steering Wheel Controls - USB Port - 12v Charging Port - 2 Keys
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
| Make | Ford |
|---|---|
| Model | Transit |
| Model Variant | 350 2.0 EcoBlue Leader MWB TIPPER - WHITE |
| Mileage | 51010 |
| Year | 2021 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Tipper |
| Doors | 2 |
| Colour | Frozen White (Solid Paint) |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 5572 mm |
| Height | 2183 mm |
| Width | 2052 mm |
| Wheelbase | MWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Rear Wheel Drive |
| BHP | 128 |
| Torque | 283.9 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | - |
| Payload Weight | 1705 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |
Vehicle Enquiry