XLWB L4 14FT TRANSIT DROPSIDE - 2.0 170bhp - EURO 6 - 4.21m Load Length - AIR CON - 1 Previous Owner - Auto Stop/Start - DAB Radio -Bluetooth - Tow Bar & Electrics - Beacon - Side Steps - 6 Speed - USB Port - Steering Wheel Controls - Electric Windows - 12v Charging Port - Safety Bars
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 11.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Ford |
|---|---|
| Model | Transit |
| Model Variant | 350 EcoBlue Leader L4 DROPSIDE - EURO 6 |
| Mileage | 63564 |
| Year | 2021 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Dropside |
| Doors | 2 |
| Colour | Frozen White (Solid Paint) |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 6579 mm |
| Height | 2215 mm |
| Width | 2474 mm |
| Wheelbase | XLWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Rear Wheel Drive |
| BHP | 168 |
| Torque | 288.4 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | 62 mph |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 1817 kg |
| Payload Weight | 1684 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |