FORD TRANSIT CONNECT 230 1.5 ECOBLUE TREND L2 H1 LWB COMBI CREW VAN - WHITE
5 Seats - Air Conditioning - Euro 6 - 1 Previous Owner - Twin Sliding Doors - No Bulk Head - DAB Radio - Auto Stop/Start - Heated Windscreen - Bluetooth Connectivity - ECO Mode - Traction Control - Heated Mirrors - 6 Speed - 12v Charging Port - USB Port
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Ford |
|---|---|
| Model | Transit Connect |
| Model Variant | 230 1.5 EcoBlue Trend L2 H1 LWB COMBI CREV VAN - 5 SEATS |
| Mileage | 48355 |
| Year | 2021 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Combi Van |
| Doors | 6 |
| Colour | Frozen White (Solid Paint) |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 4825 mm |
| Height | 1820 mm |
| Width | 2137 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Front Wheel Drive |
| BHP | 118 |
| Torque | 199.1 |
| Engine Size | 1.5 cc |
| Acceleration | 13.7 |
| Top Speed | 103 mph |
| Gross Vehicle Weight | 2405 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 1664 kg |
| Payload Weight | 741 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £- | £- |
Vehicle Enquiry