FORD TRANSIT COURIER 1.5 TDCi SWB PANEL VAN
FULL SERVICE HISTORY & AIR CONDITIONING - NEW 12 MONTHS MOT UPON SALE - 52k Miles - 2 Keys - Bluetooth - Plylined Load Area - 6 Speed Gearbox - USB Port
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Ford |
|---|---|
| Model | Transit Courier |
| Model Variant | 1.5 TDCi |
| Mileage | 54202 |
| Year | 2019 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Panel Van |
| Doors | 5 |
| Colour | White |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 4157 mm |
| Height | 1770 mm |
| Width | 2112 mm |
| Wheelbase | SWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Front Wheel Drive |
| BHP | - |
| Torque | - |
| Engine Size | 1.5 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 1810 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 1210 kg |
| Payload Weight | 600 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |