FORD TRANSIT CUSTOM 320 2.0 EcoBlue Trend L2 H1 LWB MINIBUS - 9 Seats
1 Previous Owner - 47k Miles - Air Conditioning Front & Rear - Euro 6 - Apple Car Play & Android Auto - Cruise Control - DAB Radio - FordPass Connect - Front & Rear Parking Sensors - Auto Stop/Start - Heated Windscreen - Bluetooth Connectivity - ECO Mode - USB Port Front & Rear - 12v Charging Port
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
| Make | Ford |
|---|---|
| Model | Transit Custom |
| Model Variant | 320 2.0 EcoBlue Trend L2 H1 LWB MINIBUS - 9 SEATS |
| Mileage | 47208 |
| Year | 2022 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Combi Van |
| Doors | 5 |
| Colour | Moondust Silver (Metallic Colour) |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 5340 mm |
| Height | 2017 mm |
| Width | 2272 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Front Wheel Drive |
| BHP | 128 |
| Torque | 266.2 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 3190 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 2237 kg |
| Payload Weight | 961 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £- | £- |
Vehicle Enquiry