XLWB MERCEDES SPRINTER LUTON WITH LIGHTWEIGHT AERODYNAMIC BOX - Proven To Save 15% On Fuel Costs - 4.5m Load Length - Direct From Major PLC Company - Maintained Regardless Of Cost - Excellent Condition - No Roller Shutter Door - Only 82k Miles - Reversing Camera - Cruise Control - Bluetooth - Very Tidy Load Area With Tie Down Rails - PERFECT FOR ADVERTISING YOUR COMPANY
New 12 Months MOT Upon Sale - This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 11.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | Sprinter |
| Model Variant | 313 2.1 CDI LWB XL Luton - Tail Lift |
| Mileage | 82345 |
| Year | 2014 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Luton Van |
| Doors | 2 |
| Colour | Yellow |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 5305 mm |
| Height | 2365 mm |
| Width | 1990 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Rear Wheel Drive |
| BHP | 129 |
| Torque | 224.9 |
| Engine Size | 2.1 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | - |
| Payload Weight | 1627 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |