MERCEDES SPRINTER 2.0 315 CDI PROGRESSIVE LWB PANEL VAN - TAIL LIFT - EURO 6 - 1 Previous Owner - 4.26m Load Length - Apple Car Play - Android Auto - Cruise Control - Reversing Camera - Auto Stop/Start - DAB Radio - Tow Bar & Electrics - Automatic Lights - Beacon - Stop/Start Button - Active Brake Assist - Bluetooth Connectivity - ESP - 6 Speed - Safety Bars - Steering Wheel Controls - Electric Windows - USB-C Port - 3 Seats
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | Sprinter |
| Model Variant | 315 CDI Progressive Dropside With Taillift |
| Mileage | 84650 |
| Year | 2021 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Dropside |
| Doors | 2 |
| Colour | White |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 5886 mm |
| Height | 2318 mm |
| Width | 2345 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Rear Wheel Drive |
| BHP | 148 |
| Torque | 250.7 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 1877 kg |
| Payload Weight | 1623 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |