VOLKSWAGEN CRAFTER 2.0 TDI CR30 STARTLINE L2 H3 MWB PANEL VAN - WHITE
PERFECT FIT FOR A CAMPER CONVERSION !
Air Conditioning - Euro 6 - 3.35m Load Length - 1.83m Loading Height - DAB Radio - Auto Stop/Start - Working Light In Load Area - Touch Screen Display - Bluetooth Connectivity - Plylined - 6 Speed - 3 Seats - 12v Charging Port
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence – A 6 Month Warranty is Included with Extended Warranties Available - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Volkswagen |
|---|---|
| Model | Crafter |
| Model Variant | 2.0 TDi CR30 Startline L2 H3 MWB PANEL VAN - WHITE |
| Mileage | 87729 |
| Year | 2018 |
| Number of Owners | 2 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Panel Van |
| Doors | 5 |
| Colour | White |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 5986 mm |
| Height | 2590 mm |
| Width | 2040 mm |
| Wheelbase | MWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Front Wheel Drive |
| BHP | 138 |
| Torque | 250.7 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | 98 mph |
| Gross Vehicle Weight | 3000 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | - |
| Payload Weight | 801 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |
Vehicle Enquiry