This Long Wheel Base Mercedes Sprinter Panel Van is In Excellent Condition with Only 1 Previous Owner, 2 Keys and Full Service History - It has the 2.0 CDI 150bhp Engine that is ULEZ Compliant - Progressive Spec that Includes but not Limited to Apple CarPlay - Cruise Control - DAB Radio - ESP - Active Brake Assist - Parktronic - Start/Stop Button - Bluetooth Connectivity
The Load Area is Also in Excellent Condition with High Qualilty Boarding and Lashing Points - This Van Benefits from Being Under Mercedes Unlimited Warranty Untill 18/3/2025
REGISTRATION: FJ22UVH
This Vehicle will Receive Our 120 Point Inspection and Service Prior Sale So You Can Buy With Confidence - We Also Offer Very Competitive Finance Packages Starting from 10.9% APR - Call us to Speak to a Finance Expert or Visit Our Website to Self-Quote and Make an Application Using Our Easy E-Click System.
If you have any questions on this vehicle or any other please call our Sales office on 01664 563275. We are open for viewings 8am-6pm Monday to Friday and Saturday 9am-1pm. No appointment is necessary however we would advise calling to avoid disappointment. We look forward to hearing from you!
| Make | Mercedes-Benz |
|---|---|
| Model | Sprinter |
| Model Variant | 315 2.0 CDI 147bhp Progressive LWB L3 H2 PANEL VAN |
| Mileage | 69989 |
| Year | 2022 |
| Number of Owners | 1 |
| Vehicle Fuel Type | Diesel |
| Body Type | Panel Van |
| Doors | 5 |
| Colour | White |
| Load Length | - |
|---|---|
| Length | 6967 mm |
| Height | 2616 mm |
| Width | 2345 mm |
| Wheelbase | LWB |
| Number of Gears | 6 |
|---|---|
| Number of Axles | 2 |
| Driving Axle | Rear Wheel Drive |
| BHP | 148 |
| Torque | 250.7 |
| Engine Size | 2.0 cc |
| Acceleration | - |
| Top Speed | - |
| Gross Vehicle Weight | 3500 kg |
|---|---|
| Kerb Weight | 2415 kg |
| Payload Weight | 1085 kg |
| Gross Train Weight | - |
| 6 Months | 12 Months |
|---|---|
| £198 | £360 |